Wysokie stężenie pyły PM 10 w Poznaniu
W stolicy i na południu kraju poziom smogu osiągnął stan alarmowy. W Poznaniu stężenie pyłu PM 10 przekroczyło poziom dopuszczalny. Szczególnie niekorzystne wskazania dotyczą okolic stacji pomiaru przy ul. Dąbrowskiego.
Obecne wskazania PM10
Emisja pyły PM10 jest najwyższa w okresie grzewczym, gdy do spalin samochodowych dołączają zanieczyszczenia wytwarzane podczas spalania węgla i paliw stałych w piecach domowych, czy kominkach. Pył PM10 jest produkowany również przez środki komunikacji.
Obecnie poziom pyłu PM10 wynosi 166µg/m³ – w okolicach ul. Dąbrowskiego i 98µg/m³ – w okolicach ul. Polanka (stan na godz. 15:30).
Poziom dopuszczalny (PD)wynosi 50µg/m³, poziom informowania (PI) – 200µg/m³, poziom alarmowy (PA) to 300µg/m³.
Prognoza na najbliższe dni
Według bieżących odczytów przekazywanych za pośrednictwem strony http://www.poznan.pl/srodowisko/atmosfera/ stężenie pyłu PM 10 rośnie. Dla całego miasta dziś wyniesie średnio 68µg/m³, a jutro – 81µg/m³. Atmosfera znacząco poprawi się w środę.
Wpływ PM 10 na zdrowie
Pył zawarty w powietrzu dociera do płuc. Powoduje kaszel, trudności z oddychaniem, zadyszkę, obniża odporność, zwiększa zagrożenie infekcjami układu oddechowego. Pył PM 10 jest szczególnie dokuczliwy dla osób cierpiących na alergię wziewną – zaostrza astmę, katar sienny i zapalenie spojówek. Najbardziej narażone na zgubny wpływ PM 10 są dzieci i osoby starsze.
Źródło: http://www.poznan.pl/srodowisko/atmosfera/
Może to Ci się spodoba
Poznań – konferencja naukowców przed wrześniowym Narodowym Kongresem Nauki
Wczoraj w Poznaniu rozpoczęła się dwudniowa konferencja zorganizowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Polską Akademię Nauk. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. minister nauki
Poznań: Modernizacja i nowe projekty w CK Zamek i Bibliotece Raczyńskich
Poznań uzyskał 28,5 mln zł dofinansowania ze środków Unii Europejskiej na instytucje kultury. 14,2 mln zł zostanie przeznaczonych na modernizację Biblioteki Raczyńskich, a także konserwację i digitalizację zbiorów. To idealny
BUDMA już 7 lutego
7 lutego na terenie MTP startuje BUDMA – Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury. Targi dedykowane są handlowcom, architektom, wykonawcom i inwestorom. Co czeka odwiedzających i wystawców w tym roku? Pierwszego
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!