WCHODZĄC NA ZAMARZNIĘTY ZBIORNIK WODNY ZAWSZE RYZYKUJESZ

WCHODZĄC NA ZAMARZNIĘTY ZBIORNIK WODNY ZAWSZE RYZYKUJESZ

W ramach działań „Bezpieczne Ferie 2017” policjanci Wydziału Prewencji kontrolują rejony zbiorników wodnych, tłumacząc dzieciom i ich opiekunom, jakie konsekwencje może mieć chodzenie po zamarzniętych rzekach i stawach. W trakcie spotkań najmłodsi mieszkańcy naszego miasta otrzymują od policjantów książeczki pt. „Bezpieczna Woda”. Szczególnie teraz, kiedy nastąpiło ocieplenie, a zbiorniki wodne są jeszcze zamarznięte przypominamy wszystkim, że istnieje realne zagrożenie załamania się lodu i utonięcia. Uczmy przewidywania i unikajmy sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu.

Okres ferii to czas zabaw na lodzie i śniegu. Niestety nie każde miejsce jest bezpieczne. Szczególnie teraz kiedy zbiorniki wodne są zamarznięte istnieje realne zagrożenie z powodu załamania się lodu i utonięcia. Lód stanowi spore zagrożenie, gdyż jego pokrywa nie jest równomierna i zależy od wielu czynników. Choć przy brzegu wydaje się być stabilna i mocna, to na środku danego zbiornika może być zupełnie inaczej. Dlatego też policjanci kontrolują „dzikie lodowiska”, apelując o rozsądek w tracie korzystania z tych miejsc.

Wczoraj podczas rozmów z mieszkańcami Kalisza stróże prawa przypominali, że lód na naturalnych zbiornikach wodnych może być bardzo niebezpieczny. Funkcjonariusze zachęcali również, do korzystania z lodowisk zorganizowanych i nadzorowanych przez dorosłych.

Policjanci proszą wszystkich opiekunów o zwracanie większej uwagi na to, co robią ich pociechy w wolnym czasie i gdzie bawią się ze swoimi kolegami. Szczególnie teraz w okresie ferii, gdy dzieci mają dużo wolnego czasu i są spragnione zabawy. Zdarza się często, że wybierając zabawę na świeżym powietrzu, wchodzą na zamarznięte zbiorniki wodne nieświadome grożącego im niebezpieczeństwa.

Gdy lód się załamie, należy pamiętać, aby:

– zachować spokój,

– unikać gwałtownych ruchów,

– za wszelką cenę starać się nie wpłynąć pod lód,

– rozłożyć szeroko ręce, aby zwiększyć kontakt z pokrywą lodową,

– starać się wydostać z wody, ostrożnie podciągając się na rękach,

– w lodowatej wodzie człowiek może przebywać jedynie kilka minut, dłuższa kąpiel grozi nadmiernym wychłodzeniem,

– po wydostaniu się na powierzchnię lodu, należy poruszać się w kierunku brzegu w pozycji leżącej, w celu zmniejszenia nacisku na lód,

– starać się wezwać pomoc.

Pamiętaj: Tylko dobrze zorganizowane i nadzorowane lodowisko gwarantuje bezpieczną zabawę.

Previous POLICJANCI ZATRZYMALI SZEŚĆ OSÓB POSIADAJĄCYCH NARKOTYKI
Next Popraw bezpieczeństwo swojej gminy - ruszył program "Razem bezpieczniej"

Może to Ci się spodoba

Wielkopolska 0 Comments

CBA w urzędzie marszałkowskim w Poznaniu

CBA jednocześnie rozpoczyna dziś kontrole wydatkowania środków unijnych w 16 urzędach marszałkowskich w całej Polsce. To pierwsza taka kontrola CBA – systemowa i koordynowana. Równolegle CBA będzie analizowało oświadczenia majątkowe

Poznań 0 Comments

Poznań – w Arenie odbyły się I Targi Kolekcjonerskie

Kto kocha „starocie”, ten z pewnością znalazł czas, by w weekend przyjechać do poznańskiej Areny na targi kolekcjonerskie. Stoiska pełne były odznaczeń, cennych dokumentów, monet, militariów. Nie brakowało również bibelotów

Wiadomości 0 Comments

Nowoczesne rodzaje druku

Nowoczesne drukarnie stosują trzy główne technologie przygotowania druku. Związane są one głównie z wielkością wydruku i jego jakością. Są to druk offsetowy, sitodruk oraz, a może przede wszystkim, druk cyfrowy.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź