Czas wyjątkowych emocji – trwają obchody Poznańskiego Czerwca 1956 r. (aktualizacja)
Dziś o 6:00 rozpoczęły się obchody 60. rocznicy Poznańskiego Czerwca. Na znak pamięci o godz. 6:30 włączono syreny, złożono też kwiaty pod tablicą pamiątkową przy bramie Fabryki Pojazdów Szynowych.
Wczoraj kombatantów wydarzeń sprzed 60 lat uhonorowano za zasługi w walce o wolność kraju.
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński wręczył zasłużonym Krzyże Wolności i Solidarności. To wyjątkowe odznaczenie, tak samo jak przełomowe dla Polski były wydarzenia Czerwca’56, podkreślił szef IPN.
– Krzyż Wolności i Solidarności jest znakiem wdzięczności. Dzisiaj poprzez to odznaczenie Rzeczpospolita dziękuje tym, którzy 60 lat temu zdobyli się na odwagę, aby powiedzieć „nie” komunistycznej dyktaturze, aby wystąpić w obronie podstawowych wartości, jaką jest godność człowieka. Czerwiec’56 był wydarzeniem przełomowym dla późniejszej walki o wolność, dla twórców Solidarności był źródłem wartości i siły. Wyrażamy państwu naszą wdzięczność i staramy się od was uczyć. Czujemy się zobowiązani, by dzisiaj odwoływać się do tych wartości, które 60 lat temu wam były bliskie, przede wszystkim do wolności i solidarności – mówił Łukasz Kamiński.
Gości powitał gospodarz wydarzenia, Prezydent Miasta Poznania – Rozpoczęliście walkę o wolność, prawa człowieka i obywatela. O ludzką godność. To był początek sztafety, która znaczy powojenną historię Polski kolejnymi datami wolnościowych zrywów i solidarnej walki o niepodległość. Poznaniacy chcieli być wolni ponad wszystko. Obiecuję szanować tę wolność, w obronie której byliście gotowi poświęcić tak wiele. Nie pozwolimy jej sobie nigdy odebrać. Nawet najmniejszego fragmentu. Prezydent Poznania nadał kombatantom odznaki pamiątkowe.
Na spotkaniu prezes Związku Powstańców Poznańskiego Czerwca 1956 „Niepokonani” Marian Tomaszewski wręczył honorowe odznaczenie prezydentowi Jaśkowiakowi.
Podczas spotkania kombatanci zostali też uhonorowani medalami Pro Patria oraz Labor Omnia Vincit. Jedną z odznaczonych była Aleksandra Banasiak, prezes Stowarzyszenia „Poznański Czerwiec’56”. Honorowe odznaczenia wręczył też kombatantom wicemarszałek województwa Wojciech Jankowiak.
Program obchodów Poznańskiego Czerwca ’56
To wyjątkowy czas. Wzruszenia nie ukrywali uczestnicy poznańskiego zrywu. Pamięć o Poznańskim Czerwcu nie uległa zatarciu, choć przez długie lata o tych dniach mówić nie można było. Trzeba przyznać, że w tym roku o wydarzeniach z czerwca 1956 r. dyskutuje się wyjątkowo dużo. Nie mała w tym zasługa sporu na tle obecności wojskowej kompanii honorowej i reprezentacyjnej orkiestry Sił Powietrznych uwarunkowanej odczytaniem apelu pamięci.
Apel pamięci został odczytany o godz. 11:00 przy Pomniku Poległych w Powstaniu Poznańskim 28 – 30 czerwca 1956 r. Obecni byli żołnierze z 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu.
Ta część obchodów została zorganizowana przez Związek Kombatantów i Uczestników Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 r. Na uroczystości pojawił się m.in. wicepremier Piotr Gliński. Władze Miasta reprezentował wiceprezydent Mariusz Wiśniewski. Jednak, jak podkreśla magistrat:
„gospodarzem uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej na gmachu Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, która odbyła się dziś o godzinie 11:00 był Związek Kombatantów i Uczestników Powstania Poznańskiego Czerwca 1956.
Z kolei gospodarzem uroczystości składania kwiatów przy Bramie Głównej H. Cegielskiego-Poznań S.A. o godzinie 14:15 jest Komisja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” H. Cegielski-Poznań S.A.
Przedstawiciele Urzędu Miasta Poznania na obu uroczystościach pełnią rolę gości.
Miasto Poznań jest organizatorem obchodów głównych, które rozpoczną się o godzinie 20:30 się na placu Adama Mickiewicza. Z tego względu ma prawo do ingerencji w program tej uroczystości.”
Obchody trwają, czekamy na uroczystości główne, które rozpoczną się o godz. 20:30.
Scenariusz uroczystości głównych:
godz. 20.30 – Początek głównych uroczystości przy Pomniku Poznańskiego Czerwca’56
20:33 – Odśpiewanie Hymnu Państwowego – 4 zwrotki (Orkiestra Miasta Poznania przy MPK w Poznaniu)
20:37 – Powitanie zebranych gości
20:45 – Wystąpienie Prezydenta RP, Andrzeja Dudy
20:50 – Wystąpienie Prezydenta Węgier, Janosa Adera
21:00 – Wystąpienie Prezydenta Poznania, Jacka Jaśkowiaka
21:05 – Wystąpienie byłego Prezydenta RP, Lecha Wałęsy
21:10 – Wystąpienie Prezes Stowarzyszenia „Poznański Czerwiec’56, Aleksandry Banasiak
21:15 – Wystąpienie Przewodniczącego Zarządu Regionu Wlkp. NSZZ „SOLIDARNOŚĆ”, Jarosława Lange
21:20 – Występ chóru św. Efraima z Węgier
21:35 – Wspomnienie poległych w Czerwcu 1956 roku, które zostanie odczytane przez osobę cywilną
21:45 – Ceremonia składania kwiatów
21:55 – Podziękowanie za udział oraz zaproszenie do pozostania na placu Mickiewicza i finałowego spektaklu wieńczącego obchody 60 r. PPCz’56 i Festiwalu Malta
22.00 – Finałowy koncert obchodów 60. rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca ’56 – multimedialne widowisko w reżyserii Jana Komasy
Może to Ci się spodoba
Trwa poszukiwanie sprawcy fałszywego alarmu bombowego w Poznaniu
Policjanci z Poznania prowadzą czynności identyfikacyjne w związku z fałszywym alarmem bombowym, do którego doszło 5 kwietnia br. w Urzędzie Miasta w Poznaniu przy ul. 28 Czerwca 1956 r. Nieznany
Łóżka młodzieżowe i dziecięce – warto kupować u najlepszych
Chcąc odpowiednio wyposażyć pokój nastolatka albo mniejszego dziecka, koniecznie trzeba zainwestować w dobrej jakości meble. Podstawą będzie tutaj odpowiedniej jakości łóżko, bo dzięki niemu nasze dzieci będą mogły solidnie odpocząć
Poznański konkurs w jedzeniu pączków na czas rozstrzygnięty
XIII Mistrzostwa Poznania w jedzeniu pączków na czas okazały się szczęśliwe dla Piotra Frąckowiaka. W tym roku zjadł on 10 pączków w czasie 7 minut i 5 sekund. Tym samym,
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!