Jak prawidłowo stosować soczewki kontaktowe?
Noszenie soczewek kontaktowych bez wątpienia jest jednym z najlepszych sposobów na skuteczne radzenie sobie z jakimikolwiek wadami wzroku. Dziś takie dolegliwości nie należą niestety do rzadkości – tryb życia współczesnego człowieka, zwłaszcza spędzanie mnóstwa czasu przed komputerem czy telewizorem, może być bardzo groźny dla naszych oczu.
W ostatnich latach medycyna poszła zdecydowanie do przodu i zdołała stworzyć wiele ciekawych rozwiązań, dzięki którym życie z wadami wzroku stało się o wiele łatwiejsze. Soczewki należą tutaj do najbardziej praktycznych środków. Należy jednak pamiętać, że bardzo ważne jest korzystanie z nich we właściwy sposób. Jeśli nie będziemy przestrzegali tu podstawowych zasad bezpieczeństwa, to możemy sami sobie poważnie zaszkodzić, a ponadto nasze soczewki same w sobie będą narażone na uszkodzenie.
Przede wszystkim musimy uważać na to, aby nie pomylić ze sobą soczewek – prawa i lewa soczewka zawsze powinny znajdować się w wyznaczonych dla nich pojemnikach. Należy również zawsze zakładać je i zdejmować w takiej samej kolejności; kiedy już wyrobimy u siebie taki odruch, znacznie trudniej będzie nam je ze sobą pomylić.
Pielęgnacja soczewek może znacznie się od siebie różnić w zależności od tego, z jakiego dokładnie ich rodzaju korzystamy. Na przykład, jeśli nosimy wyłącznie soczewki jednodniowe, to nie będziemy musieli poświęcać zbyt dużo czasu na ich mycie. W przypadku soczewek o dłuższej żywotności, z których korzystamy niekiedy przez kilka tygodni, konieczne jest stosowanie specjalnego środka do czyszczenia. Soczewki należy dokładnie czyścić przed każdym założeniem.
Samo zakładanie soczewek z początku może wydawać się bardzo skomplikowaną operacją, ale po kilku próbach na pewno opanujemy tę sztukę i będziemy robili to znacznie sprawniej. Przede wszystkim należy robić to palcem wskazującym, bowiem w taki sposób zapewnimy sobie najwyższą dokładność i precyzję. Przed założeniem soczewki trzeba upewnić się, że trzymamy ją odpowiednią stroną – dość łatwo można się tu pomylić i założyć soczewkę zewnętrzną stroną do środka. W czasie zakładania soczewek nie należy ruszać oczami, a patrzeć dokładnie przed siebie. Najpierw podwijamy dolną powiekę; używamy do tego środkowego palca tej samej dłoni, w której trzymamy już soczewkę. Następnie, używając palca wskazującego drugiej ręki, podciągamy górną powiekę i kierujemy oczy ku górze. Ukaże się wówczas większa powierzchnia białkówki oka, do której delikatnie przykładamy soczewkę. Kiedy poczujemy, że jej zaczyna ona przylegać do powierzchni oka, powoli cofamy palec wskazujący. Delikatnie spuszczamy wzrok w dół, zamykamy oczy i trzymamy je zamknięte przynajmniej przez kilka sekund, aby soczewka mogła się do nich dopasować. Przy prawidłowym założeniu, soczewka samoistnie powinna wyśrodkować się w oku; należy w tym celu również kilka razy zamrugać, aby zapewnić jej jak najlepsze położenie pod powiekami. Idealnie założona soczewka nie powinna sprawiać nam żadnego dyskomfortu czy bólu – po chwili od założenia nie powinniśmy w ogóle czuć jej pod okiem. Jeśli jest inaczej i wyraźnie czujemy, że soczewka w jakikolwiek sposób nas uwiera, powinniśmy ją wyciągnąć. Być może nie założyliśmy jej w prawidłowy sposób, całkiem możliwe jest również to, że została ona uszkodzona. Nawet po wyjęciu jej z oka tylko na chwilę należy ją przepłukać w płynie do czyszczenia, zanim założymy ją ponownie.
Dużym problemem przy zdejmowaniu soczewek jest to, że przy ich noszeniu oko znacznie się wysusza. Na szczęście można temu zaradzić, stosując specjalne krople nawilżające. Wystarczy nieco pokropić oko bezpośrednio przed wyjmowaniem soczewki, aby operacja ta stała się znacznie łatwiejsza. Samo zdejmowanie soczewki w dużym stopniu przypomina jej zakładanie. Najpierw środkowym palcem dłoni podciągamy w dół dolną powiekę; równocześnie kierujemy oczy w górę. Palec wskazujący umieszczamy na soczewce, a następnie bardzo delikatnie i ostrożnie zsuwamy ją w dół białkówki oka. Następnie przykładamy kciuk i palec wskazujący do boków soczewki i delikatnie ją ściskamy. Dzięki uzyskanemu w taki sposób chwytowi możemy swobodnie wyjąć ją z oka.
Z soczewkami zawsze należy obchodzić się delikatnie i ostrożnie. Zbyt gwałtowne ruchy przy ich zakładaniu czy ściąganiu mogą doprowadzić nawet do poważnego uszkodzenia oka. Ponadto same w sobie są one dość wrażliwe na uszkodzenia, zatem jeśli nie będziemy obchodzili się z nimi w prawidłowy sposób, to możemy nawet poważnie je zniszczyć.
Równie ważne dla naszego zdrowia i komfortu jest odpowiednie przechowywanie soczewek. Jak już powiedzieliśmy, nie dotyczy to soczewek jednodniowych – nie wymagają one szczególnego mycia, a po zdjęciu po prostu wyrzucamy je do kosza. W przypadku soczewek o dłuższej żywotności zawsze należy jednak pamiętać o stosowaniu specjalnych preparatów, przeznaczonych jedynie do tego – do mycia soczewek nigdy nie wolno korzystać z jakichkolwiek innych środków! Soczewki należy przechowywać w przeznaczonym do tego pojemniku, wypełnionym specjalnym płynem.
Może to Ci się spodoba
Używane suknie ślubne, zaproszenia DIY, co jeszcze, aby zaoszczędzić na organizacji wesela?
Z pewnością dobrze wiesz, że organizacja wesela jest ogromną inwestycją, która wymaga mnóstwa czasu, wysiłku i sporych zasobów finansowych. Szczególnie, jeśli chcesz zaprosić dużo osób, a o to nie trudno,
Agencja hostess EssentialModels – Najlepsza Obsługa Eventów
Agencja hostess EssentialModels to firma z wieloletnim doświadczeniem w organizacji eventów i wynajmie hostess. Oferujemy szeroki zakres usług związanych z wynajmem hostess, hostów, animatorów, konferansjerów, tancerzy, fordanserek oraz osób do
Eleganckie i trwałe meble ogrodowe
Lubisz eleganckie i trwałe rozwiązania? Takie, które cieszą oko przez długie lata? Postaw na styl w ogrodzie, tworząc w nim kompozycję z trwałych i praktycznych mebli technorattanowych. Technorattan święci obecnie
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!