Poznań – VIII LO oraz Technikum Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego awansują w rankingu STEM
STEM to skrót od Science, Technology, Engineering, Mathematics. Uczniowie szkół znajdujących się na szczycie tego rankingu uzyskują najlepsze wyniki w zdobywaniu wiedzy z przedmiotów ścisłych. Technikum Komunikacji awansowało w tym roku na 4 miejsce (z 5-tego), natomiast poznańska „Ósemka” znalazła się na miejscu 15 (z 16-tego).
Ranking bierze pod uwagę wyniki matur a poziomach podstawowym i rozszerzonym z matematyki, fizyki, chemii, biologii oraz informatyki, a także sukcesy w olimpiadach przedmiotowych odpowiadających swoim profilem STEM.
Dyrektorzy obu placówek nie kryją dumy – Po raz pierwszy w tym rankingu oceniano technika i nasze od razu znalazło się w ścisłej czołówce – cieszy się Ryszard Pyssa, dyrektor Technikum Komunikacyjnego. – Pamiętajmy, że tego typu szkół jest w Polsce prawie 2000! Jestem uradowany tym miejscem w rankingu szczególnie dlatego, że w tym roku we wrześniu nasze technikum obchodzi jubileusz 70-lecia i to jest pierwszy prezent, jaki z tej okazji otrzymałem.
– Ranking STEM raduje moje serce, ale nie mniej cieszą mnie inne nasze inicjatywy – mówi Marek Grefling, dyrektor „ósemki”. – Mamy na przykład Klub Ośmiu, taki nasz szkolny wolontariat, z którego bardzo jestem dumny. Sprzedajemy tam swoje wypieki, dajemy koncerty, zbieramy pieniądze na chore dzieci czy urządzamy balik noworoczny dla uczniów z Zespołu Szkół Specjalnych nr 102, z którym blisko współpracujemy. To pewnie zabrzmi nieskromnie, ale dumny jestem z mojej szkoły. A tegoroczny awans w rankingu STEM to tylko jeden z naprawdę wielu powodów do tej dumy.
Uczniowie podkreślają, że w ich szkołach liczy się nie tylko zdobywanie wysokich ocen.
– Słyszałem, że w „ósemce” duży nacisk kładzie się na udział w olimpiadach, że poziom jest wysoki i trochę nie wierzyłem, że będę tutaj mógł rozwijać swoje zainteresowania, a jednak! – mówi Mateusz. – Mnie interesuje dziennikarstwo, więc w naszej szkole bawiłem się w bycie rzecznikiem prasowym różnych przedsięwzięć Szkolnej Rady Uczniowskiej i wcale nie były to chłopięce igraszki. Jesteśmy na przykład jedyną szkołą w Wielkopolsce, która zaangażowała się w działania Europejskiego Parlamentu Młodzieży, braliśmy udział w symulacyjnych sesjach tego parlamentu, a dodam, że toczyły się one w języku angielskim i dotyczyły takich kwestii, jak emigranci, prawa kobiet czy integracja w Europie.
– Zwieńczeniem naszych prac w Europejskim Parlamencie Młodzieży była sesja wyjazdowa w Chorwacji oraz spotkanie w budynku szkoły z panem Piotrem Wolskim, attaché prasowym Biura Informacji Parlamentu Europejskiego w Polsce – mówi Olek, uczeń VIII LO. – Poza tym działa u nas także Liga Klas, w której uczniowie walczą ze sobą na różnych polach o nagrodę, mamy też wspólną z innymi szkołami akcję pod hasłem „Pojedynek Walentynkowy”… Jest jeszcze mnóstwo takich naszych małych „ósemkowych” aktywności. Mieliśmy niedawno quiz na temat Gwiezdnych Wojen, mamy też cyklicznie się odbywający i słynny już w Poznaniu Salonik Artystyczny.
– Nasz Salonik to zaproszenie dla zdolnych uczniów, by zaprezentowali nam swoje osiągnięcia artystyczne – uśmiecha się Alicja Zimmer, polonistka w VIII LO. – To pomysł koleżanki Anety Cierechowicz, której od dawna marzyło się stworzenie naszym zdolnym na różnych polach uczniom szansy do autoprezentacji, a ich kolegom okazji do fajnego, twórczego i ciekawego spędzenia piątkowego popołudnia przy serniku, kawie i przeżyciach z wyższej półki.
Źródło: poznan.pl
Może to Ci się spodoba
Mieszkańcy Piły zdecydują jak wydać 3 mln złotych
Rozpoczął się kolejny etap Pilskiego Budżetu Obywatelskiego. Pilanie, którzy ukończyli 16 lat mogą głosować jak zagospodarować 3 mln zł. Głosowanie zakończy się 16 września. Do tego etapu wytypowano 145 zadań,
Jak zabezpieczyć grzejnik przed dziećmi
Grzejniki do nieodłącznego elementu każdego domu. Niestety, są również źródłem potencjalnego zagrożenia dla dzieci. Dzieci często nie zgłaszają sobie spraw z tego, jakie skutki mogą wyniknąć z dotykania gorącego promiennika.
W Kębłowie zatrzymano 33-latka – hodował konopie w rowach melioracyjnych
Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Wolsztynie, zatrzymali 33-letniego mężczyznę. Zajmował się on nielegalną uprawą konopi. Podczas przeszukania, policjanci zabezpieczyli niemal pół kilograma suszu roślinnego, nasiona oraz urządzenie używane
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!