Kołdra sensoryczna (obciążeniowa) – opis, działanie, funkcje
Kołdra obciążeniowa, czyli kołdra sensoryczna, to rodzaj przykrycia dla dzieci o działaniu leczniczym. Jeżeli Twoje dziecko ma chorobę, której objawami są problemy ruchowo-myślowe (np. ADHD, zespół Downa, zespół Aspergera czy autyzm) albo inną, rzadką przypadłość genetyczną, która charakteryzuje się problemami natury psychofizycznej, to kołdra obciążeniowa może być świetnym uzupełnieniem terapii.
Działanie kołdry polega na wywoływaniu lekkiego nacisku na ciało dziecka podczas snu (i nie tylko) i stymulowanie układu proprioceptywnego, odpowiedzialnego za czucie głębokie (czucie głębokie to świadomość ułożenia swojego własnego ciała). Receptory proprioceptywne znajdują się w mięśniach i ścięgnach, a ich stymulowanie sprawia, że zwiększa się świadomość ciała dziecka oraz poprawia się jego skupienie i koncentracja. Dziecko staje się rozluźnione, spokojne, pewniejsze siebie, a wszelkie zachowania autostymulacyjne są ograniczone.
Charakterystyka kołdry sensorycznej
Materiał, z których produkowane są kołdry sensoryczne, wykonany jest ze składników naturalnych i hipoalergicznych, jeśli jednak dziecko ma problemy natury alergicznej, to warto zaznaczyć to przy zamówieniu, by uniknąć jakichkolwiek problemów. Kołderka dowolnie dopasowuje się do kształtu ciała dziecka (jest luźna, nie sztywna), zatem szczególnie trzeba zadbać o jej odpowiedni rozmiar.
Kołdra służy nie tylko do snu nocnego, ale także do popołudniowych drzemek dziecka lub po prostu do odpoczynku w trakcie dnia. Pranie kołdry powinno odbywać się w sposób ręczny, by ograniczyć możliwość uszkodzenia jej struktury. W trakcie jej suszenia pamiętajmy, że jest ono stosunkowo ciężka, zatem zawieszanie jej w pionie nie będzie najlepszym pomysłem – może się zniekształcić i rozciągnąć. Świetnym i bezproblemowym rozwiązaniem jest zastosowanie poszewki, którą można wybrać bez ingerowania w samą kołdrę.
Zaletą poszewki jest też możliwość dobrania jej koloru – musi ono pasować dziecku, żeby nie męczyło go w trakcie dnia. Musimy zapewnić mu całkowity komfort psychiczny, zatem kolory muszą być stonowane. Oczywiście jest to sprawa indywidualna i jeśli jakiś krzykliwy kolor jest ulubionym kolorem dziecka, to można wprowadzić takie elementy do poszewki.
Budowa i rozmiar kołdry sensorycznej
Kołdry obciążeniowe muszą być dopasowane do wzrostu dziecka, gdyż w przeciwnym wypadku mogą działać źle na receptory lub nie działać wcale. Mogą też zaszkodzić dziecku, gdy powodują nacisk zbyt duży.
- Waga kołdry obciążeniowej – powinna stanowić od 10 do 15% masy ciała dziecka. Nie zaleca się kupowania kołderki po innym dziecku, jeżeli jego wzrost nie był taki sam (lub bardzo podobny) co wzrost naszej pociechy. Za lekka (za mała) kołdra nie będzie miała wpływu na dziecko, a za ciężka (za duża) może stać się wręcz szkodliwa, gdyż może zbyt mocno pobudzać receptory.
- Rozmiar kołdry obciążeniowej powinien zgadzać się ze wzrostem dziecka, które je używa. Powinno to być ok. 20cm więcej niż jego wzrost, tak, aby nogi były szczelnie przykryte w trakcie snu. Jeżeli dziecko mierzy 130cm, to półtorametrowa kołderka będzie odpowiednia. Należy unikać fabrycznie produkowanych kołderek, gdyż bardzo często mają one ograniczone rozmiary i najczęściej odpowiadają tylko niektórym dzieciom. Pamiętajmy też o tym, by unikać pożyczania kołder po innych użytkownikach. Kołdra ma mieć konkretny rozmiar i nie wolno podchodzić do tego lekceważąco.
- Najlepszym materiałem dla kołdry sensorycznej jest bawełna i flanela wełniana. Najważniejsze jest, by był to materiał naturalny i hipoalergiczny. Poszewka również musi spełniać konkretne wymagania, jednak może być zrobiona np. z jedwabiu.
- Wypełnienie kołdry sensorycznej jest bardzo ważne, ponieważ to jej środek ma działanie naciskające na receptory dziecka. Faktura kołdry jest najczęściej pikowana (kwadraty w 10 centymetrowych odstępach) a między przeszyciami znajduje się żwirek akwarystyczny lub mączka szklana.
- Najpopularniejszym rozwiązaniem jest wypełnienie żwirkiem akwarystycznym, który ma owalny kształt i jest w specjalny sposób poddany obróbce termicznej. Jest hipoalergiczny i bezpieczny dla zdrowia dziecka, a jego charakterystyczną cechą jest jego temperatura (o kilka stopni niższa od temperatury ludzkiego ciała).
- Granulat (czyli inaczej mączka szklana). Należy dopilnować, by granulat nie stanowiły mikrokulki ze szkła, gdyż są zbyt małe i mogą przedostawać się na zewnątrz powodując swędzenie, pieczenie czy inne negatywne reakcje skóry. Takie kuleczki mogą wydostawać się przez szwy i sploty na tkaninie. Nie powinno się wypełniać kołderek ziarnami gorczycy, gdyż powodują pocenie się skóry.
Kołdry obciążeniowe – dlaczego warto z nich skorzystać?
Przede wszystkim dlatego, iż są one bardzo dobrym uzupełnieniem regularnej terapii sensorycznej. Leczenie przy ich pomocy ma pozytywny wpływ na wszelkie zaburzenia psychofizyczne dziecka. Jedyne, o czym musisz pamiętać, to o pewnych standardach, których dochowanie gwarantuje prawidłowe działanie kołderki. Może mieć to niebagatelny wpływ na zdrowy rozwój Twojej pociechy!
Może to Ci się spodoba
Oszczędny Polak na zakupach – cel: sklep spożywczy
Można przeżyć bez nowego gadżetu czy sezonowej wymiany garderoby, ale z pewnością nie da się przeżyć bez jedzenia i picia – truizm, ale z drugiej strony ta ‘oczywista oczywistość’ daje
Perfumy Calvin Klein: Dla niej i dla niego
Perfumy Calvin Klein to synonim elegancji, nowoczesności i zmysłowości. Od momentu wprowadzenia na rynek, zapachy tej marki stały się ikoniczne, a ich charakterystyka przyciąga rzesze miłośników zarówno wśród kobiet, jak
Ekskluzywny Menel: Jak wyglądać lepiej w koszuli
Do tego, że mężczyźni przywiązują do swojego wyglądu coraz większą wagę nie trzeba nikogo przekonywać. W poszukiwaniach własnego stylu mają też dziś dużą dowolność. Mogą posiłkować się niezliczonymi źródłami inspiracji,
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!