Frezowanie CNC coraz popularniejsze w przemyśle
Obróbka metali jest jednym z najważniejszych gałęzi przemysłu – pozwala bowiem na tworzenie nowych, ważnych urządzeń, które bez nowoczesnych metod obrabiania byłyby ciężkie do uzyskania w tradycyjny sposób. Wiadomo, że cały świat pędzi do przodu – nie jest możliwe zatrzymanie postępu i tak naprawdę nie ma powodu żeby to robić, skoro nowoczesność daje nam coraz to lepsze możliwości na szybsze uzyskanie potrzebnych rzeczy. Także obróbki materiałów ulegają unowocześnieniu – a nowe zdobycze techniki są chętnie wprowadzane do kolejnych przedsiębiorstw i hal produkcyjnych, z uwagi na konkurencyjność i przede wszystkim podniesienie efektywności pracy.
Najnowszą zdobyczą techniki jest metoda CNC, wykorzystująca do sterowania skomplikowanym mechanizmem obrabiarki komputer. Co wiadomo o tej metodzie i dlaczego jest tak skuteczna?
Czym jest metoda CNC?
CNC – czyli Computerized Numerical Control – to w polskim przekładzie „komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych”. Mowa tu o układzie sterowania numerycznego, który można kontrolować przy pomocy odpowiednio zaprogramowanego komputera. Metoda ta stwarza konieczność pracy przy stanowisku sterowania ludzi o dużej wiedzy w zakresie programowania – tak naprawdę to właśnie ono jest najważniejsze. Po właściwym zaprogramowaniu urządzenia, będzie ono realizowało program, obrabiając tworzywa dla uzyskania końcowego, zaplanowanego efektu.
Przy pomocy metody CNC można dokonać obróbki tworzyw różnego rodzaju – nie tyko metalu. Przy pomocy odpowiednich układów możemy kierować projektorem graficznym, pokazującym postęp całego procesu obróbki. Najważniejsze zaś jest to, że człowiek – przy pomocy komputera – dokonuje stosownych obliczeń i tworzy projekt (rysunek techniczny), wedle którego będzie przebiegał cały proces. Komputer steruje później wszystkimi narzędziami obrabiarki, ażeby kolejno wykonywały wszystkie zaprogramowane polecenia. Czuwa zatem nad najważniejszą częścią obróbki z taką precyzją, z jaką nigdy nie udałoby się to człowiekowi.
Frezowanie CNC
CNC odnosi się do komputerowego sterowania różnego rodzaju urządzeniami – jak na przykład frezarki czy tokarki. Jeśli chodzi o frezowanie, frezarki są urządzeniami przeznaczonymi do obróbki skrawaniem powierzchni płaskich i kształtowych. W czasie frezowania ruch obrotowy wykonywany jest przez narzędzie, natomiast ruch posuwowy wykonuje narzędzie lub przedmiot obrabiany. W przypadku kształtów nieobrotowych wykorzystywane jest dłutowanie – wykonywane przez nóż przymocowany do suwaka, który porusza się poziomo i pionowo. Teraz frezowanie jest skomplikowanym procesem, który można w całości scedować na komputer – co ma swoje zalety przede wszystkim w firmach, które zajmują się masową produkcją rzeczy o identycznych kształtach.
Frezowanie CNC przebiega w 3 etapach:
1. Tworzenie projektu.
2. Przetwarzanie projektu na plan sterowania narzędziami.
3. Właściwa obróbka tworzywa.
Dzięki zastosowaniu tej metody można dokonać obróbki nawet najbardziej skomplikowanych kształtów tworzyw – w dodatku w wyjątkowo krótkim czasie. Z racji na masową produkcję, zmniejszają się także koszty produkcji pewnych rzeczy – co przekłada się również na koszty sprzedaży samego produktu końcowego, a zatem to wspaniała oszczędność dla klientów.
Skąd się wzięło CNC?
Pierwsze obrabiarki były automatyzowane – choć mogły wykonać jedynie ściśle określoną z góry sekwencję ruchów, bez możliwości ich przeprogramowania. Sterowanie numeryczne było wykorzystywane już w latach 40′ i 50′ XX wieku. Do ich programowania używano kart oraz dziurkowanych taśm. Wprowadzenie komputerów do całego procesu polegało na początku na posługiwaniu się nim do dokonywania skomplikowanych obliczeń – co znacznie przyspieszało pracę. Komputerów używano czasem również do edycji. Technologia CNC rozwijała się jednak dalej – idąc z duchem czasu. Wielki krok uczyniono w latach 80′ XX wieku, gdy pojawiła się po raz pierwszy możliwość zastosowania w obrabiarkach mikrokomputerów.
Obecnie metoda CNC tak się rozpowszechniła, że często jest używana nawet przez hobbystów – stanowi zaś prawdziwą podstawę działania w liczących się przedsiębiorstwach. Obróbkę skrawaniem wykorzystuje się na przykład w lotnictwie, motoryzacji, elektronice, automatyce, a nawet w medycynie – widzimy zatem, że jest to metoda stosowana w wielu miejscach.
Artykuł powstał we współpracy z firmą http://www.janus.com.pl/
Może to Ci się spodoba
Ile średnio kosztuje używany wózek widłowy?
Kupno używanych wózków widłowych to inwestycja, która się opłaca. Za tego rodzaju urządzenie trzeba zapłacić nawet kilka razy mniej niż za taki sam sprzęt, tyle że w fabrycznie nowej wersji.
Poznański Lider Przedsiębiorczości – weź udział w Konkursie
Do 28 lutego przedsiębiorcy mogą zgłaszać swoje kandydatury do IV edycji Konkursu o tytuł Poznańskiego Lidera Przedsiębiorczości. Nagrody przyznawane będą w 4 kategoriach: mikro, małego i średniego przedsiębiorstwa oraz start-up.
Wszystko o mediaportach – najlepszy sposób na wyposażenie biura
Jeśli chcesz w pełni wyposażyć swoje biuro w maksymalnie komfortowe i funkcjonalne urządzenia, to koniecznie zainwestuj w mediaporty. Oferta naszego sklepu internetowego LobbyMeble obejmuje szeroki wybór różnorodnych akcesoriów, które świetnie
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!