Asysty wojskowej nie będzie, ale jest ogromny plus sporu o nią
Prezydent Jacek Jaśkowiak wystąpił w poniedziałkowym programie Tomasza Lisa. Spór, który toczył się wokół asysty wojskowej na obchodach 60. rocznicy Poznańskiego Czerwca ’56 wydaje się zakończony. Prezydent oznajmił, że asysty nie będzie, a resortowi obrony narodowej zarzucił pomylenie pojęć. Stawianie na równi poległych w walce o wolność uczestników poznańskich wydarzeń z ofiarami katastrofy lotniczej jest zdaniem wielu poznaniaków oburzające – mówił. -To pisanie historii na nowo.
Niewątpliwie spór wokół obecności Wojska na uroczystościach wprowadził niepokój w serca nie tylko poznaniaków. Tematem obficie zainteresowały się media ogólnopolskie. Po wypowiedzi poznańskiego prezydenta, na portalach społecznościowych mieszkańcy miasta wyrażali swoje ogromne poparcie dla jego słów.
Awantura wokół obchodów 60. rocznicy Wydarzeń Poznańskich może mieć swoje pozytywne skutki. Pierwszym jest większa świadomość historyczna wśród Wielkopolan. Przy okazji debaty o tym, czy Wojsko ma być, czy też nie, i kto może zastąpić żołnierzy, z pewnością wielu poznało kolejne fakty z tamtych czasów, wielu przekonało się jak ważne i wciąż żywe jest to wydarzenie dla lokalnego środowiska. Drugim efektem sporu jest zainteresowanie ogólnopolskich mediów organizowanym wydarzeniem, a i historią Poznania.
Początkowe próby publicznej debaty na temat sporu na linii Prezydent Urzędu Miasta Poznania – Minister Obrony Narodowej wykazywały pewną niezdarność niektórych rozmówców. Przekręcano nazwisko prezydenta Jaśkowiaka, a w zestawieniu katastrofy smoleńskiej z protestem robotników poznańskich często ratowano się długim omawianiem tego pierwszego wydarzenia (co pozwala się domyślać, że z drugim mogłyby być kłopoty). W ostatnich dniach Polacy mieli szansę usłyszeć o Poznańskim Czerwcu 1956 r., a być może niektórzy sięgnęli po stosowne materiały, by dowiedzieć się dlaczego ta sprawa jest dla poznaniaków tak ważna. Z tego punktu widzenia, spór niewątpliwie ma swoje pozytywne skutki.
Pozostaje żal, że awanturą mogą poczuć się dotknięte rodziny ofiar katastrofy w Smoleńsku i nadzieja, że zrozumieją poznaniaków.
Może to Ci się spodoba
DZIAŁANIA „ZERO TOLERANCJI” NA STARYM MIEŚCIE
Poznańscy policjanci przeprowadzili działania w rejonie Starego Miasta, ze szczególnym uwzględnieniem Starego Rynku pod kryptonimem „Zero Tolerancji”. Cel – zapewnienie odwiedzającym starówkę bezpieczeństwa oraz przeciwdziałanie i ograniczanie przestępczości. W nocy
Leszno – uroczystości 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
1 sierpnia w Lesznie odbędą się uroczystości 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Oto szczegółowy program: – godz. 16.15 – złożenie kwiatów i oddanie hołdu bohaterom Powstania Warszawskiego przy Obelisku Armii
Poznań – od dziś nie kursują tramwaje na odcinku ul. Głogowskiej
Zakończył się remont zwrotnicy na skrzyżowaniu Głogowska / Hetmańska oraz roboty na ul. Hetmańskiej. Prace rozpoczęły się natomiast przy zajezdni na ul. Głogowskiej. Zmiany w komunikacji miejskiej potrwają do 24
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!