Jan Komasa wyreżyseruje multimedialne widowisko w 60. rocznicę Czerwca ’56!

Jan Komasa wyreżyseruje multimedialne widowisko w 60. rocznicę Czerwca ’56!

Użyjemy metafor i języka współczesnej sztuki. Chcemy pokazać świeżą interpretację tamtych wydarzeń i dotrzeć także do młodych ludzi – o projekcie mówi Michał Merczyński, dyrektor „Malty”. Widowisko zwieńczy 26. edycję Malta Festival Poznań.

To był pełny, odpowiedzialny, obywatelski ruch, gdzie ludzie wychowani w pragmatycznej kulturze regionu uznali, że to, co się dzieje w Państwie jest nieprzyzwoite i że trzeba się postawić – mówi Jan Komasa, który wyreżyseruje multimedialne widowisko na 60. rocznicę Poznańskiego Czerwca ’56. 28 czerwca o godz. 22.00 na placu Mickiewicza Malta Festival Poznań, na zaproszenie Miasta Poznania, przedstawi opowieść o pierwszym buncie przeciw władzy komunistycznej, krwawo stłumionym przez wojsko.

Jan Komasa jest autorem koncepcji artystycznej wydarzenia i jego scenariusza. To jeden z najbardziej utalentowanych i cenionych twórców polskiej kinematografii, urodzony w Poznaniu i nadal związany z tym miastem. O reżyserze głośno było za sprawą filmów „Sala samobójców”, w którym „żywy” obraz łączył się z komputerową animacją, oraz głośnego „Miasta 44” – w którym reżyser mierzył się w hollywoodzkim stylu z legendą Powstania Warszawskiego. W 2014 roku Komasa otrzymał prestiżowy Paszport „Polityki”.

Maltańskie widowisko będzie fuzją obrazu, tańca i muzyki. Reżyser zaprosił do współpracy Mikołaja Mikołajczyka – choreografa, który przez wiele lat związany był z poznańskim Polskim Teatrem Tańca oraz Teatrem Wielkim (jako solista). Muzykę stworzą Bartek Wąsik i Miłosz Pękala z Kwadrofonik (również nagrodzonego Paszportem „Polityki”) we współpracy z Royal String Quartet. Elektronika spotka się z perkusją, fortepianami i kwartetem smyczkowym na żywo. Stronę wizualną, taneczną i muzyczną spektaklu dopełni technologia, która stworzy wrażanie terroru inwigilacji.

Już 10 lat temu, w 50. rocznicę Poznańskiego Czerwca ’56, Festiwal Malta wystawiał plenerowe widowisko. Spektakl w reżyserii Izabeli Cywińskiej nawiązywał do jej głośnego przedstawienia „Oskarżony: Czerwiec pięćdziesiąt sześć” z 1981 roku. Tegoroczne wydarzenie opowie o strajku sprzed 60 lat językiem współczesnego widza. Plenerowy, otwarty i bezpłatny spektakl będzie zarazem finałem Malta Festival Poznań, który rozpocznie się 17 czerwca.

Wstęp wolny

Previous Lechici na resecie – koniec trudnego sezonu
Next Noc Muzeów w Poznaniu - rzesze Poznaniaków w muzeach i na ulicach

Może to Ci się spodoba

Kultura 0 Comments

Teatr i koncerty. Zobacz wydarzenia kulturalne dla najmłodszych

Aby dzieci rozwijały się prawidłowo, należy stymulować ich układ poznawczy. W zależności od wieku, w jakim jest dziecko, odbywa się to nieco inaczej. W przypadku najmłodszych dzieci wystarczą proste zabawki.

Kultura 0 Comments

Dzieci Jarocina – Luxtorpeda

O Jarocin Festiwalu, od którego dla Luxtorpedy wszystko się zaczęło, o festiwalowych wrażeniach i wspomnieniach kultowych koncertów w latach osiemdziesiątych rozmawiamy z muzykami z zespołu Luxtorpeda: Litzą (wokal, gitara), Drężmakiem

Kultura 0 Comments

Prace Fridy Kahlo w Poznaniu – pierwsza i jedyna wystawa w Polsce

W Poznaniu będzie można podziwiać prace Fridy Kahlo i Diego Rivery. To niepowtarzalna okazja, by z bliska przyjrzeć się takim dziełom jak: „Autoportret z naszyjnikiem”, „Portret Diego Rivery” i „Autoportret

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź