TERRORYZM, HANDEL LUDŹMI… ZAGROŻENIA PODCZAS WAKACYJNYCH PODRÓŻY

TERRORYZM, HANDEL LUDŹMI… ZAGROŻENIA PODCZAS WAKACYJNYCH PODRÓŻY

Wakacje to okres urlopowych wyjazdów, wypoczynku w górach i nad wodą. Bez względu na to, jak planujemy spędzić najbliższe miesiące, zadbajmy o bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich.

W ostatnim dniu poprzedzającym zakończenie roku szkolnego policjanci z Zespołu Profilaktyki Społecznej Komendy Powiatowej Policji w Pile w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo” spotkali się z młodzieżą, nauczycielami oraz rodzicami z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Pile. W trakcie spotkania poruszyli bardzo ważne tematy dotyczące bezpieczeństwa w podróży. Zwrócili również uwagę na współczesne zagrożenia, jakimi są terroryzm oraz handel ludźmi.

Policjanci omówili zagrożenia, z którymi można spotkać się w czasie zagranicznych podróży oraz jak się zachować i gdzie należy się zgłosić, gdyby doszło do sytuacji kryzysowej np. zamachu terrorystycznego czy innego zdarzenia powodującego panikę tłumu.

Spotkanie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony młodych ludzi, ich opiekunów i wychowawców.

Poniżej podajemy podstawowe zasady bezpiecznego podróżowania:

Bezpieczeństwo w podróży

Jeśli planujemy podróż samochodem, sprawdźmy wcześniej jego stan techniczny, ustawienie świateł i wyposażenie. Obowiązkowo w aucie powinna znajdować się gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy, ale warto też zadbać o inne przedmioty, takie jak apteczka czy kamizelka odblaskowa. Z uwagi na wzmożony ruch na drogach, warto przygotować się wcześniej i pomyśleć o drogach alternatywnych. Dzięki temu, w przypadku utrudnień na drodze, spowodowanych pracami drogowymi czy zdarzeniem drogowym, będziemy mogli pojechać inną drogą.

W dłuższą trasę warto wyjechać wypoczętym, najlepiej po 7-8 godzinnym śnie. Analizując czas, w jakim chcemy przejechać zaplanowany dystans, powinniśmy przewidzieć przerwy, które pozwolą nam pokonać zmęczenie i odpocząć od siedzącej pozycji.

Korzystając ze środków komunikacji publicznej, zachowajmy szczególną ostrożność w miejscach, gdzie występuje duży tłok, np.: na dworcach kolejowych, lotniskach, w zatłoczonych pociągach i autobusach. Podróżując koleją unikajmy pustych przedziałów, starajmy się też nie spać w trakcie podróży. Cenne przedmioty, pieniądze, dokumenty starajmy się trzymać przy sobie. Bądźmy również ostrożni w kontaktach z nieznanymi osobami, zwłaszcza nie przyjmujmy od nich żadnych poczęstunków.

Pamiętajmy, że pozostawienie bagażu bez opieki grozi nie tylko utratą naszego mienia, ale również może spowodować wszczęcie alarmu przez służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo.

Wypoczynek za granicą

Planując wyjazd za granicę, postarajmy się jak najwięcej dowiedzieć o kraju, do którego się wybieramy, poznać obowiązujące w nim prawo i lokalne zwyczaje. Sprawdźmy, jakie dokumenty będą nam potrzebne przy przekraczaniu poszczególnych granic i gdzie znajdują się polskie placówki dyplomatyczno-konsularne. Przydatne informacje znajdziemy na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych „Polak za granicą” www.polakzagranica.msz.gov.pl. Warto również skorzystać z bezpłatnej aplikacji iPolak, gdzie są m.in. aktualne ostrzeżenia dla podróżujących publikowane przez MSZ. Natomiast rejestracja wyjazdu za granicę za pośrednictwem bezpłatnego serwisu „Odyseusz”, www.odyseusz.msz.gov.pl w razie konieczności ułatwi służbom konsularnym udzielenie pomocy na terenie danego państwa.

Dodatkowym udogodnieniem w podróży może być ubezpieczenie turystyczne, gwarantujące pokrycie kosztów transportu medycznego oraz Europejska Karta Ubezpieczenia.

Jeżeli podczas pobytu za granicą, zostaniemy poszkodowani w wyniku przestępstwa, przede wszystkim powinniśmy powiadomić lokalną policję, a następnie skontaktować się z najbliższą polską placówką dyplomatyczną lub konsularną. W przypadku zatrzymania lub aresztowania również mamy prawo żądać kontaktu z konsulem.

W górach i nad wodą

Spędzając czas w górach lub nad wodą korzystajmy jedynie z wyznaczonych szlaków oraz strzeżonych kąpielisk i miejsc wyznaczonych do kąpieli, a rodzaj aktywności dostosujmy do swoich umiejętności i możliwości psychofizycznych.

Przed wyjściem w góry zapoznajmy się z aktualnie panującymi warunkami i prognozą pogody. Zadbajmy o odpowiednie ubranie, obuwie i wyposażenie (np. prowiant i napoje, mapę i kompas, latarkę, podręczną apteczkę oraz telefon komórkowy z naładowaną baterią i zapisanymi numerami alarmowymi).

Wchodząc do wody, zwracajmy uwagę na znaki i tablice informacyjne. Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, stosujmy się również do uwag i zaleceń ratownika. Unikajmy kąpieli po spożyciu alkoholu, po wytężonym wysiłku fizycznym lub bezpośrednio po posiłku, zachowajmy również ostrożność podczas kąpieli po długotrwałym przebywaniu na słońcu. Korzystajmy tylko ze sprawnego i właściwie wyposażonego (np. w kamizelki ratunkowe) sprzętu pływającego. Zwracajmy szczególną uwagę na bawiące się na brzegu dzieci.

Przed planowanym wypoczynkiem nad wodą, warto zapoznać się z poradami na stronie akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą” www.policja.pl/bezpieczenstwo-nad-woda, objętej patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Previous KOLSCY POLICJANCI ZLIKWIDOWALI DZIUPLĘ SAMOCHODOWĄ
Next POLICJANCI URATOWALI CZŁOWIEKA

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

MUNDUROWI URATOWALI NIEDOSZŁEGO SAMOBÓJCĘ

Policjanci z pleszewskiej komendy uratowali mężczyznę, który chciał targnąć się na własne życie. 39-latek wszedł na dach i groził, że skoczy. Niedoszły samobójca trafił pod opiekę lekarską. 24 kwietnia br.

Wielkopolska 0 Comments

WŁAMYWACZE DOMÓW JEDNORODZINNYCH ZATRZYMANI

Policjanci kryminalni z Komendy Powiatowej Policji w Śremie ustalili i zatrzymali dwóch sprawców włamań do domów jednorodzinnych. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że włamywacze z trzech domów jednorodzinnych ukradli 200 tysięcy

Wiadomości 0 Comments

Finał European Cycling Challenge – Poznań w pierwszej 10-tce

52 europejskie miasta wzięły udział w rywalizacji rowerowej ECC2016. W tym roku, po raz pierwszy do walki o najbardziej rowerowe miasto Europy przystąpił Poznań. Na czym polega wyzwanie? Zwycięża miasto,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź