Ochroniarz – obroni, pomoże, uratuje
Pracownik ochrony to często niedoceniany i postrzegany stereotypowo zawód. A tak naprawdę praca ta jest bardzo odpowiedzialna, bywa stresująca, a niejednokrotnie i niebezpieczna. Na barkach ochroniarza spoczywa czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem oraz zapobieganie różnego typu przestępstwom.
Współczesny ochroniarz
Spotykamy ich już nie tylko na terenie dużych przedsiębiorstw, wielkopowierzchniowych sklepów czy w bankach. Pracowników ochrony obecnie zatrudniają już nawet niewiele sklepy, punkty usługowe oraz inne miejsca, w których potrzebna jest osoba pilnująca porządku. W dzisiejszych czasach pracownicy ochrony to osoby w różnym wieku, ubrane w jednolite, eleganckie mundury. W tym zawodzie coraz częściej spotykamy również kobiety, które radzą sobie tak samo dobrze, jak mężczyźni.
Współczesny ochroniarz to nie tylko osoba o reprezentacyjnym wyglądzie i dobrej sprawności fizycznej. Bardzo często ochroniarze znają języki obce, służą radą i pomocą. Przechodzą szereg szkoleń i uczestniczą w zajęciach, które mają na celu rozwijanie ich umiejętności – nie tylko fizycznych. W zawodzie ochroniarza potrzebna jest również spostrzegawczość, krótki czas reakcji i zdolność prawidłowej oceny danej sytuacji. Bardzo ważna jest również umiejętność udzielania pierwszej pomocy.
W kryzysowych sytuacjach
Warto pamiętać, że w licznych niebezpiecznych czy kryzysowych sytuacjach to właśnie pracownik ochrony jest pierwszy na miejscu zdarzenia – znacznie szybciej, niż wezwana straż miejska czy policja. W mediach niejednokrotnie słyszy się o akcjach ratunkowych i szybkiej reakcji ochroniarzy w sytuacjach zagrażających życiu. Przykładem może być incydent na dworcu PKP w Lublinie, kiedy to pracownicy ochrony Impel Security Polska znaleźli w poczekali dworca mężczyznę bez oznak życia. Natychmiastowa reanimacja pozwoliła na przywrócenie czynności życiowych jeszcze przed przyjazdem karetki. Jak powiedział Tomasz Lebiocki, Dyrektor Oddziału Lublin w Impel Security Polska: „Panowie zachowali się zgodnie ze standardami i udowodnili, że w pracy ochroniarza ważne są szybka ocena sytuacji i natychmiastowa reakcja”.
Dzień Pracownika Ochrony
Podobnie, jak wiele innych profesji również ochroniarze mają swój dzień – Dzień Pracownika Ochrony. Przypada on 22 sierpnia. Jest to symboliczna data, ponieważ właśnie tego dnia w 1997 uchwalono ustawę o ochronie osób i mienia. Przepisy te regulują pracę każdego pracownika, agencji ochrony osób i mienia, jak również całej branży ochroniarskiej. Szacuje się, że branża ochrony osób i mienia liczy obecnie w Polsce około 300 tysięcy pracowników. Tak ogromna liczba osób z pewnością zasługuje na swój dzień raz do roku, a także szacunek każdego dnia.
Może to Ci się spodoba
Na co zwracać uwagę przy zakupie mebli
Nie każdy jest ekspertem. Nie każdy musi być ekspertem w dziedzinie kupowania mebli online. Jesteśmy ekspertami w dziedzinie mebli i obróbki drewna, a my chcemy podzielić się częścią naszej wiedzy
Jak zabezpieczyć grzejnik przed dziećmi
Grzejniki do nieodłącznego elementu każdego domu. Niestety, są również źródłem potencjalnego zagrożenia dla dzieci. Dzieci często nie zgłaszają sobie spraw z tego, jakie skutki mogą wyniknąć z dotykania gorącego promiennika.
Leszno – uroczystości 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
1 sierpnia w Lesznie odbędą się uroczystości 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Oto szczegółowy program: – godz. 16.15 – złożenie kwiatów i oddanie hołdu bohaterom Powstania Warszawskiego przy Obelisku Armii
1 Comment
Lesz
27 sierpnia, 06:18