Animator – Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych w Poznaniu

Animator – Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych w Poznaniu

Wczoraj w Poznaniu rozpoczęła się 9. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMATOR. Przegląd 300 filmów, wystawy, warsztaty i wyjątkowe wydarzenia muzyczne będą trwały aż do 14 lipca.

58 krajów walczy o Złotego Pegaza

O Złotego Pegaza, najważniejszą nagrodę Międzynarodowego konkursu, który towarzyszy Festiwalowi ANIMATOR rywalizują filmy wybrane z grona prawie tysiąca animacji z 58 krajów. Publiczność podczas pokazów Animatora Bez Selekcji wyłoniła ostatni, 50. film krótkometrażowy, który dołączył do konkursu głównego. Najlepszy obraz zdobędzie prestiżowego Złotego Pegaza / GRAND PRIX oraz 45 000 złotych. Równocześnie odbywać się będzie konkurs na najlepszy film pełnometrażowy, który zostanie wybrany z grona pięciu produkcji.

Grand Prix Animatora dla najlepszego filmu krótkometrażowego przyzna międzynarodowe jury. W jury filmów krótkometrażowych zasiadają Michaela Pavlátová (Czechy), Špela Čadež (Słowenia) oraz Mateusz Solarz (Polska). Pełne metraże oceniać będą Stanislav Sokolov (Rosja), Margaret Parsons (USA) i Paweł Sitkiewicz (Polska). Ich decyzje oraz laureatów poznamy na Gali Festiwalu Animator 14. lipca.

ANIMATOR_2016_program

Od Starewicza do „Star Wars”

9. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR 2016 charakteryzuje animacja lalkowa i przestrzenna. Polecamy cykl „OD STAREWICZA DO ‘STAR WARS , gdzie przed dwa dni wspólnie z Katedrą Filmu, Telewizji i Nowych Mediów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza prześledzimy ewolucję animacji lalkowej. Od pierwszych lalek ojca gatunku Władysława Starewicza, przez mistrza Yodę i dinozaury z Parku Jurajskiego, do współczesnej animacji 3D stosowanej m.in w Avatarze.

2Konferencja PrasowaAnimator2016_fot. K PICTURES

Ikony animacji

Ważnymi punktami Animatora 2016 są retrospektywy. Zaczynamy od ojca polskiej kinematografii animowanej – Zenona Wasilewskiego. Widzowie poznają także twórczość nominowanego do Oscara Barryego Purvesa, który pracował m.in. przy „Marsjanie atakują” oraz zobaczą fantastyczne prace Paula Busha, mistrza niekonwencjonalnych technik animacji. Zaprezentujemy także retrospektywę wyjątkowej twórczości Špeli Čadež, wielokrotnie nagradzanej artystki ze Słowenii.

Podczas 9. już edycji Animatora pokażemy także dwie części „Hoffmaniady” Stanislava Sokolova, opartej na twórczości E.T.A. Hoffmanna.

Animator_logo_2016(1)

Wszędzie i dla każdego

Uwagę warto także zwrócić na cykl „ANIMACJA Z CHORWACJI”. Pokazujemy tu zarówno nowe animowane kino chorwackie, zapraszamy widzów na retrospektywę Borivoja Dovnikovića “Bordo” oraz prezentujemy najlepsze filmy Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animafest.

Animator 2016 ukazuje również młode polskie talenty. W ramach sekcji MŁODA POLSKA ANIMACJA/ SPOTLIGHT prezentujemy twórczość nowego pokolenia animacji: Karoliny Głusiec, Izumi Yoshidy, Jakuba Wrońskiego, Natalii Brożyńskiej, Karoliny Specht oraz Tomka Duckiego. Twórcy są obecni na festiwalu.

W ramach sekcji ANIMATOR DLA DZIECI prezentujemy specjalny program przygotowany przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Tworzy go siedem przystanków w drodze do poznawania animacji. Wśród nich przegląd najnowszych filmów ze świata, spotkanie z Chorwacją, bajki dla najmłodszych, a także warsztaty Animatorów Jutra oraz pokazy ich Mistrzów.

Wydarzenia towarzyszące

ANIMATOR 2016 to także różnorodne wydarzenia muzyczne i muzyczno-filmowe. Wśród nich m.in. RUDNIK/KALISKI/SZYMBORSKI – niezwykły projekt poświęcony Eugeniuszowi Rudnikowi, jednemu z pionierów muzyki elektronicznej i konkretnej w Polsce.

Kuba Ziołek, jedna z najbardziej ciekawych postaci polskiej alternatywy muzycznej (tegoroczny laureat Paszportu Polityki), wspólnie z wirtuozami jazzu Wojtkiem Jachną i Jackiem Buhlem zagrają na żywo do filmu „Chłopiec i świat” brazylijskiego reżysera Alê Abreu. Nie zabraknie współczesnych brzmień, nowych odkryć oraz sprawdzonej klasyki.

 

Jachna_ Buhl_ Ziołek fot_Dariusz Bareya

Zapraszamy również na warsztaty z cyfrowej animacji lalkowej z Paulem Andrejco, warsztaty dźwiękowe z Emiterem, warsztaty animacji stroboskopowej z Piotrem Muszalskim, kursy krytyki filmowej z Jerzym Armatą oraz warsztaty z podstaw animacji 3D z 3R Studio.

Wszystkie wydarzenia i pokazy znajdują się na www.animator-festival.com

Previous Kaliszanie mają nowy skatepark
Next Poznań - VIII LO oraz Technikum Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego awansują w rankingu STEM

Może to Ci się spodoba

Kultura 0 Comments

Aga Zaryan – „Christmas Songs”

Nastrojowa muzyka i jazzowe interpretacje utworów o tematyce świątecznej czekają na wielbicieli głosu artystki w Poznaniu. Matowy ton głosu oraz wyjątkowe podejście wokalistki do muzyki jazzowej współtworzą niepowtarzalny klimat koncertów.

Kultura 0 Comments

W Kaliszu rusza letnie kino plenerowe

Na Głównym Rynku w Kaliszu będą emitowane klasyki kina polskiego i światowego. Film w nietypowej scenerii będzie można obejrzeć w każdą sobotę, o godz 22. Na pierwszy seans organizatorzy zapraszają

Kultura 0 Comments

Teatr i koncerty. Zobacz wydarzenia kulturalne dla najmłodszych

Aby dzieci rozwijały się prawidłowo, należy stymulować ich układ poznawczy. W zależności od wieku, w jakim jest dziecko, odbywa się to nieco inaczej. W przypadku najmłodszych dzieci wystarczą proste zabawki.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź