Obchody Poznańskiego Czerwca ’56 – program

Obchody Poznańskiego Czerwca ’56 – program

Wczoraj o godz. 22:00, na ul. Młyńskiej w Poznaniu rozpoczął się plenerowy spektakl „Stukot ’56”. Łoskot drewniaków („okuloków”), w których robotnicy szli ulicami miasta 60 lat temu rozległ się i teraz. Choć wydarzenie miało wymiar symboliczny, wszak nie sposób oddać w pełni klimatu tamtych dni, to widowisko wywarło ogromne wrażenie na uczestnikach. Tematem przedstawienia było zdobycie Więzienia przy ul. Młyńskiej i splądrowanie przez robotników sądu i prokuratury. Organizatorem projektu jest Stowarzyszenie Teatralne – Antrakt. Na spektaklu obecna była kombatantka Poznańskiego Czerwca ’56, Aleksandra Banasiak.

22 czerwca, o godz. 11:30, przy Bramie Fabryki Pojazdów Szynowych (dawna W3) H. Cegielski rozpocznie się BIEG PAMIĘCI. Wydarzenie zakończy się pod Pomnikiem Poznańskiego Czerwca ’56.

O godz. 12:00, pod Pomnikiem Poznańskiego Czerwca ‘56 odbędzie się uroczyste spotkanie poznańskiej młodzieży

Przez cały dzień trwać będzie pokaz filmów dokumentalnych pn.”Śladami Poznańskiego Czerwca ’56”. W ramach wydarzenia, w kinie Rialto zobaczymy:

„W dzień targowy” w reżyserii Roberta Kaczmarka, Polska 2006, 57 min. godz. 10.00 i 16.00
„Paradoks o konduktorze”, reż. Michał J. Dudziewicz, Polska 1997, 49 min. godz. 11.15 i 17.10
„Ostatnie powstanie”, reż. Grzegorz Braun, Polska 1995, 52 min. godz. 12.20 i 18.10
„Maestro”, reż.  Agata Ławniczak, Polska 2008, 47 min. godz. 13.30 i 19.10

Na 23 czerwca zaplanowano grę miejską „Śladami Poznańskiego Czerwca ’56”. Gimnazjaliści i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych wezmą udział w lekcji archiwalnej poświęconej Czerwcowi ’56, zwiedzą archiwum IPN i rozpoczną rywalizację. Gra zakończy się uroczystym finałem w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Bibliotece Raczyńskich. Gra rozpocznie się na ul. Rolnej, o godz. 9:00.

24 czerwca, w Bibliotece Raczyńskich, między godz. 11:00, a 15:00 będą toczyły się dyskusje pod hasłem „Wydarzenia 1956 roku w Europie Środkowo-Wschodniej. Próba spojrzenia transnarodowego”.

25 czerwca, spod Poznańskich Krzyży wyruszą uczestnicy przejazdu rowerowego oraz biegu. Ich celem będzie dotarcie do dawnego W – 3 (Fabryka Pojazdów Szynowych, H. Cegielski).

O 11:30 od Rynku Wildeckiego rozczpocznie się przemaszersz rodzinny, ten również zakończy się u bram Fabryki H. Cegielskiego.

Od 11:50 będzie możliwość zwiedzania współczesnego zakładu FPS H. Cegielskiego.

O godz. 14:00, pod wieżą zegarową CK Zamek, zostanie otwarta wystawa „Przed Czerwcem ’56”.

Na termach Maltańskich odbędzie się mecz piłki wodnej Poznań – Budapeszt. Początek meczu o godz. 16:00.

Na deskach Teatru Nowego im. T. Łomnickiego w Poznaniu, o godz. 19:00, odbędzie się spektakl „Gorączka czerwcowej nocy” w reżyserii Remigiusza Brzyka.

Późną porą, o 22:00 na dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania przy pl. Kolegiackim będzie można obejrzeć przedpremię spektaklu GNIEW poświęconego Poznańskiemu Czerwcowi ’56.

26 czerwca o 18:30 w hali nr 7 Zakładów HCP, z okazji 60. rocznicy Poznańskiego Czerwca ’56 odbędzie się koncert zespołu De Press.

Radio Merkury – Regionalna Rozgłośnia Polskiego Radia w Poznaniu, w szczególny sposób przybliży wagę historycznego zrywu poznańskich robotników przeciwko komunistycznej władzy. Połączony z multimedialnym przekazem koncert zespołu De Press, grany w autentycznej scenerii hali nr 7 Zakładów HCP, pozwoli odświeżyć pamięć o tragicznych kartach historii. Specjalnie przygotowany repertuar zespołu, dokumentalne filmy i komentarze historyczne, złożą się na opowieść o polskim marszu ku wolności.

Przy realizacji projektu Radio Merkury współpracuje z Instytutem Pamięci Narodowej w Poznaniu.
Koncert będzie rejestrowany i retransmitowany przez TVP.

27 czerwca, w poniedziałek, w Parku Zamkowym im. Ofiar Katynia i Sybiru, nastąpi uroczyste odsłonięcie wystawy plenerowej 1956: Polska – Węgry. Historia i pamięć.

O godz. 17:00 z władzami wojewódzkimi i miejskimi spotkają się uczestnicy i kombatanci Poznańskiego Czerwca ’56 oraz ich rodziny. Podczas spotkania zasłużonym zostaną nadane odznaczenia państwowe i regionalne.

W Sali Wielkiej CK Zamek będziemy świadkami koncertu multimedialnego ROMEK w reżyserii Jerzego Fryderyka Wojciechowskiego – Dziewięć fantazji na fortepian, orkiestra symfoniczna, warstwa elektroniczna i projekcja wideo.

O godz. 18:00, w MDK, w Pile zostanie otwarta wystawa POZNAŃSKI CZERWIEC ’56, odbędzie się też spotkanie z uczestniczką Wydarzeń Czerwcowych, p. Aleksandrą Snadną Bogdan.

27 czerwca zostanie otwarta wystawa plenerowa „1956: Polska – Węgry. Historia i pamięć.

28 czerwca obchody rozpoczną się o godz. 6:00 złożeniem kwiatów pod tablicą pamiątkową przy bramie Fabryki Pojazdów Szynowych (dawna W3) H. Cegielskiego,

O 8:00 kwiaty zostaną złożone pod tablicą studentów poległych w Czerwcu ‘56 na terenie Politechniki Poznańskiej,

Ok. godz. 8:05 usłyszymy premierę utworu „Jazzem we władzę ludową” skomponowanego w związku z 60. rocznicą Czerwca ’56. Kolejne wykonania w zabytkowym tramwaju:

godz. 12.00 – H. Cegielski Poznań S.A.

godz. 13.00 – Plac Cyryla Ratajskiego

godz. 14.00 – ul. Gajowa, dawna zajezdnia MPK

godz. 15.00 – pl. A. Mickiewicza

godz. 16.00 – przystanek tramwajowy Politechnika

O 9:00 – kwiaty ozdobią tablicę pamiątkową – ZNTK S.A. przy ul. Roboczej, a o 10:00 – tablicę pamiątkową w danej zajezdni MPK, przy ul. Gajowej,

O godz. 10:00 – wykonanie fragmentów kompozycji Macieja Fortuny pt.: „Jazzem we władzę ludową”,

O 11:00 rozpocznie się uroczystość przy Pomniku Poległych w Powstaniu Poznańskim 28 – 30 czerwca 1956 r. Odsłonięcie tablicy pamiątkowej na gmachu Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, przy ul. Kochanowskiego

Złożenie kwiatów pod pomnikiem adwokatów – obrońców bohaterów Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 r. oraz oskarżonych w procesach politycznych o godz. 13:00,

O 14:15 rozpocznie się uroczystość przy Bramie Głównej H. Cegielski,

O 17:00 – wystawiony zostanie spektakl „Gorączka czerwcowej nocy”, reż. Remigiusz Brzyk

Ok. 20:00 rozpocznie się przemarsz w kierunku Pomnika Poznańskiego Czerwca ‘56

O godz. 20:30 odbędą się uroczystości przy Pomniku Poznańskiego Czerwca ‘56

O 22:00 rozpocznie się finałowy koncert obchodów 60. Rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca ’56 – multimedialne widowisko CZERWEC ’56

Obchody będą trwały także 29 czerwca.

O 19:00 rozpocznie się spektakl ”Gorączka czerwcowej nocy” reż. Remigiusz Brzyk – Duża Scena Teatru Nowego im. T. Łomnickiego w Poznaniu,

Na godz. 19:00 zaplanowany jest Nadzwyczajny Koncert Marszałkowski z okazji 60. Rocznicy Poznańskiego Czerwca i 70. Rocznicy śmierci kompozytora Feliksa Nowowiejskiego, który odbędzie się w Auli Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

 

Źrodło: ipn.gov.pl, solidarnosc.poznan.pl

 

 

Previous 62. OKFA za nami – Konin kipiał twórczą energią
Next Leszno - "Miasto Grochowiaka" wyzwanie dla licealistów

Może to Ci się spodoba

Poznań 0 Comments

„MAJÓWKA U ZAMOJSKICH” – RODZINNY FESTYN Z BEZPIECZEŃSTWEM W TLE

Policjanci wzięli udział w festynie pn. „Majówka u Zamoyskich, który odbył się na terenie Zespołu Szkół im. Jadwigi i Władysława Zamoyskich w Rokietnicy. Program wydarzenia był niezwykle bogaty czym zainteresował

Wiadomości 0 Comments

STRZELAŁ Z DRZWI BALKONOWYCH Z WIATRÓWKI. TRAFIŁ W PRZECHODNIA

Mieszkaniec Gniezna został zatrzymany przez policjantów, po tym jak strzelał z wiatrówki z drzwi balkonowych swojego mieszkania. Trafił w głowę mężczyznę oczekującego na przystanku autobusowym na przyjazd autobusu. Za narażenie

Wiadomości 0 Comments

Znaczenie wsparcia prawnego i psychologicznego dla ofiar wypadków

Jeśli doświadczyłeś wypadku, możesz czuć się przytłoczony nie tylko jego fizycznymi, ale i emocjonalnymi konsekwencjami. Proces dochodzenia odszkodowania wydaje się być kolejnym obciążeniem, z którym musisz się zmierzyć. Jednak nie

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź