62. OKFA za nami – Konin kipiał twórczą energią
„To przygoda z prawdziwą sztuką i percepcją widza” – tak o festiwalu mówi Krzysztof Majchrzak, jeden z najciekawszych polskich aktorów, który od lat wspomaga OKFE.
Ludzie filmu nie szczędzą pochwał organizatorom Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Niezależnych, który co roku odbywa się w Koninie. Jak przyznał przewodniczący Federacji Niezależnych Twórców Filmowych, Witold Kon, kilkadziesiąt lat temu osadzenie festiwalu w tym mieście wydawało się ryzykownym posunięciem. Dziś cieszy się, że filmowcy mogą spotykać się właśnie tutaj.
W festiwalu uczestniczyło mnóstwo młodych ludzi stawiający swoje pierwsze kroki w branży. Początkujący twórcy, jak przyznaje jeden z laureatów konkursu, często pracują przy zerowym budżecie. Mimo to ich praca spotyka się z ogromnym uznaniem zarówno dojrzałych artystów, jak i miłośników kina.
Wydarzenie było też okazją do pracy młodzieży nad wspólnym projektem. Podczas kilkudniowych warsztatów z animacji poklatkowej, gimnazjaliści stworzyli animację komputerową pt.: „Dzieci kukurydzy”.
Widzowie mogli wziąć udział w pokazach niezwykle oryginalnych filmów. Jednym z nich był film wyreżyserowany przez Marcina Bordkiewicza pt.:„Noc Walpurgi”, który na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zdobyły nagrodę publiczności dla najdłużej oklaskiwanego filmu – Złoty Klakier. Również w Koninie film wywarł ogromne wrażenie na widzach.
W konkursie wzięły udział 53 produkcje. Oceniane były przez 3 gremia jury, w tym również jury młodych i jury społeczne.
Jury przewodniczyła Joanna Kos-Krauze (reżyserka, scenarzystka, współtwórczyni obsypanych nagrodami m.in. „Mojego Nikifora” i „Papuszy”), swój werdykt wydali również: Jacek Petrycki, Krzysztof Majchrzak, Łukasz Maciejewski oraz Witold Kon.
Grand Prix w kategorii film amatorski przyznano Stanisławowi Cuske za film pt. „Wyścig”. Najlepszym filmem studenckim został „Dokument” Marcina Podolca, natomiast Bartosz Blaschke odebrał główną nagrodę w kategorii film niezależny za „Oczy mojego ojca”.
Jury młodych w składzie: Aleksandra Folczak, Monika Groszyk i Tomasz Begier wskazało na film „Ślimaki” w reżyserii Grzegorza Szczepaniaka. Jury społeczne wyróżniło obraz „Dzień babci” w reżyserii Miłosza Sakowskiego. W jury społecznym zasiedli: Jan Grabowski, Marta Mielcarek, Mateusz Jósiak i Jacek Mądry.
Galę wręczenia nagród uświetnił koncert Kazika i Kwartetu ProForma. W ich wykonaniu można było posłuchać piosenek Toma Waitsa, Stanisława Staszewskiego, Nica Cave’a oraz Kazika.
Źródło: www.okfa.ckis.konin.pl
fotografie: Maciej Sypniewski
Może to Ci się spodoba
Muzyczny projekt kaliszan – Znajdź mnie, zagraj na mnie
W poniedziałek, w zaułkach Kalisza stanęły pianina. Każdy może zasiąść przy instrumencie i zagrać dla przyjaciół i przechodniów. Podobne projekty cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców światowych metropolii. Kaliszanie również polubili
Koncert muzyki filmowej w poznańskiej Arenie
Niecodzienne wydarzenie czeka nas w listopadzie, w stolicy Wielkopolski. W poznańskiej Arenie usłyszymy Justynę Steczkowską, Andrzeja Piasecznego, Krzysztofa Cugowskiego, Janusza Radka, Mietka Szcześniaka oraz Krzysztofa Kiljańskiego. Przy akompaniamencie Orkiestry Tomka
Jutro w Pile Teatr Narodowy Operetki Kijowskiej
Teatr Narodowy Operetki Kijowskiej od 2009 roku szczyci się tytułem Opery Narodowej. Jutro artyści z tego teatru wystąpią przed miłośnikami operetki w Pile. Teatr z Ukrainy ma za sobą 80
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!