62. OKFA za nami – Konin kipiał twórczą energią
„To przygoda z prawdziwą sztuką i percepcją widza” – tak o festiwalu mówi Krzysztof Majchrzak, jeden z najciekawszych polskich aktorów, który od lat wspomaga OKFE.
Ludzie filmu nie szczędzą pochwał organizatorom Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Niezależnych, który co roku odbywa się w Koninie. Jak przyznał przewodniczący Federacji Niezależnych Twórców Filmowych, Witold Kon, kilkadziesiąt lat temu osadzenie festiwalu w tym mieście wydawało się ryzykownym posunięciem. Dziś cieszy się, że filmowcy mogą spotykać się właśnie tutaj.
W festiwalu uczestniczyło mnóstwo młodych ludzi stawiający swoje pierwsze kroki w branży. Początkujący twórcy, jak przyznaje jeden z laureatów konkursu, często pracują przy zerowym budżecie. Mimo to ich praca spotyka się z ogromnym uznaniem zarówno dojrzałych artystów, jak i miłośników kina.
Wydarzenie było też okazją do pracy młodzieży nad wspólnym projektem. Podczas kilkudniowych warsztatów z animacji poklatkowej, gimnazjaliści stworzyli animację komputerową pt.: „Dzieci kukurydzy”.
Widzowie mogli wziąć udział w pokazach niezwykle oryginalnych filmów. Jednym z nich był film wyreżyserowany przez Marcina Bordkiewicza pt.:„Noc Walpurgi”, który na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zdobyły nagrodę publiczności dla najdłużej oklaskiwanego filmu – Złoty Klakier. Również w Koninie film wywarł ogromne wrażenie na widzach.
W konkursie wzięły udział 53 produkcje. Oceniane były przez 3 gremia jury, w tym również jury młodych i jury społeczne.
Jury przewodniczyła Joanna Kos-Krauze (reżyserka, scenarzystka, współtwórczyni obsypanych nagrodami m.in. „Mojego Nikifora” i „Papuszy”), swój werdykt wydali również: Jacek Petrycki, Krzysztof Majchrzak, Łukasz Maciejewski oraz Witold Kon.
Grand Prix w kategorii film amatorski przyznano Stanisławowi Cuske za film pt. „Wyścig”. Najlepszym filmem studenckim został „Dokument” Marcina Podolca, natomiast Bartosz Blaschke odebrał główną nagrodę w kategorii film niezależny za „Oczy mojego ojca”.
Jury młodych w składzie: Aleksandra Folczak, Monika Groszyk i Tomasz Begier wskazało na film „Ślimaki” w reżyserii Grzegorza Szczepaniaka. Jury społeczne wyróżniło obraz „Dzień babci” w reżyserii Miłosza Sakowskiego. W jury społecznym zasiedli: Jan Grabowski, Marta Mielcarek, Mateusz Jósiak i Jacek Mądry.
Galę wręczenia nagród uświetnił koncert Kazika i Kwartetu ProForma. W ich wykonaniu można było posłuchać piosenek Toma Waitsa, Stanisława Staszewskiego, Nica Cave’a oraz Kazika.
Źródło: www.okfa.ckis.konin.pl
fotografie: Maciej Sypniewski
Może to Ci się spodoba
Aga Zaryan – „Christmas Songs”
Nastrojowa muzyka i jazzowe interpretacje utworów o tematyce świątecznej czekają na wielbicieli głosu artystki w Poznaniu. Matowy ton głosu oraz wyjątkowe podejście wokalistki do muzyki jazzowej współtworzą niepowtarzalny klimat koncertów.
Pierwsza pula wejściówek dla wielbicieli Krystyny Jandy rozdana
10 minut trwało wydawanie pierwszych 100 bezpłatnych wejściówek na monodram Krystyny Jandy pt. „Biała bluzka”. Chętnych na spotkanie ze sztuką nie brakowało. Kolejka do Centrum Informacji Miejskiej, gdzie wydawana bilety,
Leszno – „Miasto Grochowiaka” wyzwanie dla licealistów
Miasto Leszno organizuje konkurs dla licealistów z Leszna oraz regionu leszczyńskiego (Gostyń, Góra, Kościan, Rawicz, Wschowa). Co należy przygotować? teledysk do wiersza Stanisława Grochowiaka (należy przygotować teledysk do jednego z
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!